Thursday, December 07, 2006

Virgin Islands Adventure: Cost of Living


Well, it is expensive here. And, I am not talking about the cost of housing and education (which I have heard about but not actively researched). I am talking about performing simple tasks and going to the grocery store.

A pint of Ben and Jerry's Ice Cream.....$8.00
One load in the washer and dryer at the laundromat.....$11.00
One pound of on the vine tomatoes.......$7.00 a pound

But ... the beaches are free .... and you can drive for days on one tank of gas ... and I would never ever ever have to pay for a perm!

2 Comments:

Anonymous Anonymous said...

wow those prices knock your socks off, now don't they!!! YIKES

Do the Brits own the island, or control the islands?

6:57 AM  
Blogger CurtissM-S said...

Wow, Betcha Rod broke the bank getting cappucinos! Curtucson

5:29 AM  

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home